Çözünürlük VS Kalitesi: Oyun Performansına Etkisi

Oyun performansını neler etkiler? Netlik veya Detaylar?

By on

Çözünürlük VS Kalitesi: Bir Oyunun Performansına Etkisi

Isıtılmış bir tartışma, bir oyunun kalitesine karşı, çözüme gelince, oyuncular arasında her zaman patladı. Neredeyse her oyuncunun kendi tercihi vardır. Ancak, hepimizin hemfikir olduğu bir şey, performansın her zaman mükemmel bir oyun deneyiminin anahtarı olduğudur. Aklınızı kaybedebilecek bir şey, çözünürlük ve oyun kalitesinin el ele gitmesidir. Ayrıca, ekran ayarındaki en ufak ince ayar bile performans sonucunu etkileyebilir. Bu nedenle, burada farklı çözünürlük yapılandırmalarından kaynaklanan performans kalitesi etkilerini tartışacak bir makale bulunmaktadır.

Yüksek Çözünürlük ve Düşük Kalite

Yüksek çözünürlüklü ve düşük kaliteli grafik ayarı göz önüne alındığında; İşte bir oyun seansı sırasında farkedebileceğiniz bazı farklar.

1. Yüksek görsel kalite

Bir oyuncu Ultra gibi yüksek çözünürlüklü bir konfigürasyon seçtiğinde, gerçek gibi görsel kalitenin tadını çıkarabilirler. Call of Duty, Middle Earth veya The Witcher 3 gibi oyunlarda çözünürlük iyileştirme oranı% 5 ile% 8 arasındadır.

2. Düşük FPS oranı

Donanım kaynaklarınız çoğunlukla yüksek özünürlükle yetinmek için kullanıldığından, performans büyük ölçüde tehlikeye girer ve bu nedenle yüksek özünürlüklü ayar FPS'nizi neredeyse% 30 azaltabilir.

3. GPU’ya

Yüksek çözünürlüklü bir PC oyun ayarı GPU'nuzun yoğun şekilde kullanılmasını gerektirir. Bunun nedeni, ekran veya çözünürlük ayarının donanımın grafik bileşeniyle ilgisi olmasıdır. Aşırı işlem nedeniyle bile tıkanıklıklara neden olabilir.

Düşük Çözünürlük ve Yüksek Kalite

Düşük çözünürlük ve yüksek kalite kombinasyonu daha istikrarlı bir oyun deneyimi sunar. Benzer bir grafik yapılandırmasıyla görmeyi bekleyebileceğiniz özelliklerden bazıları.

1. Düşük görsel kalite

İster düşük isterse de orta seviye grafik yapılandırması olsun, ekran veya çözünürlük kalitesi nispeten donuk. Bu, ekran boyutu, görüş mesafesi ve en boy oranı gibi faktörlere bağlı olarak daha fazla etkilenebilir.

2. Yüksek FPS oranı

Çözünürlük düşük olarak ayarlandığında, donanımın performansı otomatik olarak artar. Başka bir deyişle, sisteminiz hızın keyfini çıkarmanıza olanak tanıyan daha yüksek bir Saniyede Kare hızı üretebilir. Bazı oyunlar için yenileme hızı kritik bir unsurdur. Bu nedenle, bu kombinasyon ideal olarak tercih edilir.

3. GPU ve CPU'ya bağlıdır

Yüksek çözünürlük ve düşük kalite ayarlarından farklı olarak, bu kombinasyon hem GPU'ya hem de CPU'ya bağlıdır. Donanımınızın her iki yönünü de kullanır ve aynı şekilde kapsamlı işlem baskı yapmaz. Basitçe söylemek gerekirse, donanımınız için özellikle CPU ve GPU için iyi bir spesifikasyona ihtiyacınız olacaktır.

Hangi kombinasyon daha iyi?

1. Tek Oyunculu Oyunlar

Tek bir oyuncu için her iki seçenek de iyi olabilir. Tamamen oyunun hızına ve kişisel tercihinize bağlıdır. Bu nedenle, bize göre, Şehir Yapımcıları ve Stratejileri gibi oyunlar oynamak istiyorsanız, daha yüksek bir çözünürlük daha iyi bir seçim olacaktır. Bunun nedeni, bu oyunların daha yüksek bir yenileme hızı gerektirmemesidir.

2. Çok Oyunculu Oyunlar

Çok oyunculu oyunlarda daha düşük bir çözünürlük düşünebilirsiniz. Bu oyunların hızlı aşaması, iyi bir FPS hızına sahip olmayı kritik hale getiriyor. Düşük çözünürlüklü bir yapılandırma seçerek, donanımınız daha iyi performans gösterebilecek. Genel olarak, çözünürlük kalitesi ve performans arasında seçim yapmak bir oyuncuya kalmıştır. Bu nedenle, oyun deneyimi hedeflerinize dayalı bir karar vermek ideal bir çözümdür.

Tartışma ve Yorumlar

Yorumlarınızı paylaşın
S
Sakhile 8 months ago
This article is confusing. High resolution and low quality = ultra settings?
8 0